TEP HESAPLAMA TABLOSU

TEP(Ton Eşdeğer Petrol):Çeşitli enerji kaynaklarının miktarlarını tanımlamak için ve farklı birimleri karşılaştırmaya yarayan bir birimdir. (1 TEP; 1 ton petrolün yakılması ile elde edilecek enerjiye eşittir.) Farklı birimlerdeki enerji tüketimlerinizi TEP(Ton Eşdeğer Petrol) e çevirmek için hesaplama TEP Hesaplama modülünü kullanabilirsiniz. Yıllık Enerji Tüketimi - TEP Hesaplama (Ton Eşdeğer Petrol)

Enerji Kaynaklarının Ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmelik uyarınca;

Kamu Binaları: 10.000 m² üzeri kapalı inşaat alanı veya 250 TEP üzeri yıllık enerji tüketimi olan kamu binaları Enerji Yöneticisi bulundurmak / hizmeti almak ve 10 yılda bir Detaylı Enerji Etüdü yaptırmak yükümlülüğündedir.

Ticari Hizmet Binaları: 20.000 m² üzeri kapalı inşaat alanı veya 500 TEP üzeri yıllık enerji tüketimi olan ticari ve hizmet binaları Enerji Yöneticisi bulundurmak / hizmeti almak ve 4 yılda bir Detaylı Enerji Etüdü yaptırmak yükümlülüğündedir.

Endüstriyel İşletmeler: 1.000 TEP üzeri yıllık enerji tüketimi olan işletmeler Enerji Yöneticisi bulundurmak yükümlülüğündedir. Ayrıca 5.000 TEP üzeri yıllık enerji tüketimi olan işletmeler 4 yılda bir Detaylı Enerji Etüdü yaptırmak yükümlülüğündedir.

 

ELEKTRIK (KWH) TEP
DOGALGAZ (M3) TEP
LPG (TON) TEP
LPG (M3) TEP
TAS KOMURU (TON) TEP
KOK KOMURU (TON) TEP
ODUN (TON) TEP
BENZİN (TON) TEP
MOTORIN (TON) TEP
FUEL OIL NO:4 (TON) TEP
FUEL OIL NO:5 (TON) TEP
FUEL OIL NO:6 (TON) TEP
HİDROLİK (TON) TEP
         
    TOPLAM TEP

Yukarıdaki hesap cetveli 1 Ton yakıt üzerinden hesaplanmaktadır

TEP Hesaplama (Exel)

Tep Hesap Tablosu